Estetik ve Güzellik Birimi

Cilt insan vücudunu kaplayan en geniş organ olup organizmanın çevreye karşı dış duvarıdır; dolayısıyla bazı fonksiyonları yerine getirmekle yükümlüdür. Günümüz şartları ve koşulları sebebiyle yaşanan cilt fonksiyonları ve bozuklukları, uzman hekim kontrolünde modern tıbbi koşullarda tedavi edilmektedir. Farklılaşan çevre şartları ile paralel olarak önem kazanan dermatolojik sorunların birçoğu uzmanları tarafından tedavi edilmediği takdirde hem sağlık hem de fiziksel ve görsel açıdan daha kötü sonuçlar yaratabilir. Bu durumda hastanın ihtiyacına göre Cildiye ve Estetik  Ünitelerimiz devreye girer.

 

Deri hastalıkları, bünyesinde birçok başlıklar altında incelenir. Bunlar özetle;

 

*Psoriaris (sedef hastalığı) cilt analizi mikroskop ile stratum corneum incelemesi

*Saç hastalıkları ve saç dökülmelerinde trikogram ve saç analizi

*Sivilce (akne) tedavisinde en güncel yaklaşımlar

*Vitiligo (ala) hastalığında cilt analizi ve en son tedaviler

*Saçta kepek problemi ve seboreik dermatit(yağlı egzama) kalıcı çözümler

*Kuru deride kalıcı çözümler

*Çocukluk çağı egzaması (atopik dermatit) tanı ve tedavisinde en yeni yaklaşımlar

*Mantar hastalıkları (el, ayak, kasık, tırnak, genital bölge, kirpik dipleri ve kaş)

*Viral hastalıklar uçuk (herpes ), siğil( verrü)  viral deri döküntüleri

*Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sifiliz (frengi) gonore (bel soğukluğu) genital siğil genital herpes(uçuk) lenfogranuloma venereum, klamidya

*Tırnak hastalıkları

*Bakteriyel (stafilakok sreptokok, pseudomonas) deri enfeksiyonları

*İnatçı el ve ayak egzamaları

*Aşırı terleme (hiperhidnoz) el, ayak, kotluk altı ve tüm vücut

*Gebelikte oluşan çatlakların önlenmesi

*Ürtiker (kurdeşen) hastalığında en son gelişmeler ve 60’lı alerjen ile alerji (prick testi) uygulamaları

*İlaç reaksiyonları tanı ve tedavisi

*Ağız yaraları ve diş eti hastalıkları

*Pemfigus hastalığı tanı ve tedavisinde en güncel yaklaşımlar

*Behçet hastalığı tanı ve tedavisi

*Güneş alerjileri, güneş yanıkları ve güneş lekeleri tanı ve tedavileri

*Leke tedavisinde en son yaklaşımlar

*Benlerin en son teknoloji ile tanı ve takibi (ben haritası)

*Paraziter hastalıklar (uyuz, bit)

*Şeker hastalarında görülen ayak yaraları ve cilt rahatsızlıkları tanı ve tedavisi

*Zehirli ve zehirsiz böcek sokmaları tanı teşhis ve tedavileri

*Stres kaynaklı kaşıntı ve her türlü cilt problemlerinin tanı ve tedavileri

*Yaşlılığa bağlı (geriatrik) oluşan cilt değişiklikleri lekeler kaşıntı ve cilt problemlerinin tanı ve tedavileri yapılmaktadır.

Kısaca özetlenen bu hastalıklar zincirinin tedavileri ancak uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış bilgiler ve tedaviler hastaya zarar verir. Onun için bilgi birikimi olmalıdır. Gelişi güzel tedavilere, halk uygulamalarına rağbet etmemek gereklidir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Dermatoloji Kliniği sadece bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri amacıyla sağlık hizmeti sunmakla kalmamış, aynı zamanda bireylerin kozmetik beklentilerine de cevap vermeye başlamıştır. Özel Selçuklu Hastanemizde Cildiye Biriminde hem yetişkinlerin hem de çocukların tanı, takip ve tedavileri güncel bilimsel veriler ışığında modern teknolojik yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bölümümüzde hastalarımızın ayakta muayene, teşhis ve tedavilerinin yanı sıra gerektiği hallerde yatarak tedavileri de yapılabilmektedir.

 

Özel Selçuklu Hastanesinde Cildiye Ünitesinde Yapılan İşlemler Nasıl Takip Edilebilir?

Uzman Dr. Gülay Özel Şahin polikliniklerinde verdiği hizmetleri şu şekilde özetledi: Bazı cilt hastalıklarının kesin tanısını koymak için hasta olan deriden yüzeyel bir kazıntı alınarak mikroskopta cildiye doktoru tarafından incelenmesi gerekebilir. Derideki benlerin, deri kanserlerinin ( malign melanom) değerlendirilmesinde ve takibinde dermatoskopi cihazından faydalanılmaktadır. Bu muayene sonucunda gerekli olduğu durumlarda bazı benlerin takibine karar verilerek gerek belirli aralıklarla kontrolünü gerçekleştirebilmek için takip randevuları verilmekte çıkarılması gereken benler cerrahi işlemlerle alınabilmektedir.Siğil, nasır ve birtakım deri katlantılarında (molluscum pendilum) krıyoterapi işlemi yapılabilmektedir. Bu kapsamda dermatoloji ünitemizde paterji testi, punch biyopsi, direk mantar arama yöntemi, kriyoterapi (sıvı azot gazı ile lezyonun dondurularak tedavisi), Molloscum ekstripasyonu, lezyon içi enjeksiyonlar ve benlerin taranması için dermaskopik incelemeler yapılmaktadır. 

 

Estetik  Ünitemizde verilen hizmetlerimizi özetlemek gerekirse:

 • Lazer epilasyon (Hibrit)
 • Botoks ile terleme tedavisi.
 • Botoks ile kırışıklık tedavisi
 • Dolgu enjeksiyonları
 • Mezoterapi (Cilt gençleştirme ve saç dökülmesi)
 • PRP (Kök hücre tedavisi)
 • Dermaroller (Cilt yenileme, leke tedavisi)
 • Profesyonel Ayak Bakımı
 • Ameliyatsız Yüz Germe (Saten Yüz)
 • Göz Çevresinde Morluk, Torbalanma Tedavisi
 • Profesyonel Cilt Bakımı, Kimyasal Peeling
 • Bölgesel incelme ve selülit tedavisi
  • Excilis
  • Mezoterapi

Estetik  Ünitemizde Yapılan İşlemlerden Kısaca Bahsetmek Gerekirse:

 

Lazer Epilasyon: Vücutta istenmeyen tüylerin lazer ışığı kullanılarak yok edilmesi yöntemidir. Kıl ve kıl köküne düşen lazer ışını, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Kıl kökü yok edilerek kalıcı epilasyon sağlanmış olur. Ortalama 4-8 hafta aralıklarla yapılır ve 5-6 seans ile kalıcı epilasyon sağlanır. Cilt bakım ünitemizde bu uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan en kapsamlı cihaz  Hibrit Lazer ile gerçekleştirilmektedir.

Botox ve Dolgu: Botox göz çevresi, alın ve kaş arasında, yaş ve mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkları açmak için kullanılan estetik bir uygulamadır. Botox uygulaması ile daha dinlenmiş ilgili ve dikkatli görünebilirsiniz. Meslekleri icabı yüz ifadelerini kontrol etmekte zorlanıp doğal kişiliklerinden farklı görünen kişiler için uygulanacak özel Botox tedavisiyle mimikler yok edilmeden hafifletilip, pozitif bir yüz ifadesi kazandırılır.Yapısal olarak veya bir tarafa fazla yatan kaşımızın görünüşü değiştirebilir. Bu durumu Botox ile çözebiliriz. Dudak üstündeki çizgiler, alın ve göz çevresi kırışıklıkları, koltuk altı, el ve ayak terlemeleri sorunlarını Botox ile çözülebilir. Enjeksiyonla yapılan 10-15 dakikalık bu uygulamadan sonra göz çevresi, alın ve kaş arasındaki mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklar kaybolur.  Bu etki 4-6 ay devameder.

Dermaroller(Dermapen):Üzerinde mikro ebatlarda iğnelerin olduğu silindirik bir aletle sorunlu bölgede mikro kanallar açılarak cildin kendini iyileştirme sürecini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Dermaroller bu açtığı kanallar sayesinde hem ürünlerin 200 kat fazla emilmesini hem de bu bölgede artan büyüme faktörleri ve kollajenin artışıyla kırışıklıklar, akne izleri, sarkmalar, çatlak ve izlerin azalmasını sağlar. Ciltteki lekelerin tedavisinde de kullanılabilir. Hastalar uygulama sonrası günlük hayatlarına devam edebilirler. En fazla bir gün süren bir kızarıklık meydana gelir. Kişinin cilt problemine göre seans sayısı ve sıklığı değişebilir.

PRP Terapi: PRP, vücutta enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir sistemdir. Hastadan alınan kan santrifüj edilerek “platelet açısından zengin plazma” elde edilir. Plazma içinde konsantre olarak bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimini ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır. 15 günde bir yapılan bu uygulamada 3 veya 4 seanstan sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ve esneklik ortaya çıkar. 10-12 ayda bir tekrarlanırsa kalıcı bir gençleştirici etki sağlanır.

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi: Bu ünitemizde öncelikle diyet uzmanımız tarafından değerlendirme yapılarak excilis cihazı ile ve mezoterapi uygulamaları yapılmakta ve fit görünüm için gerekli uygulamalara yer verilmektedir.

Medikal El ve Ayak Bakımı: Ayak bakımı ünitemizde ayaklardaki nasırlar, diyabetik ayak bakımı yapılmakta topuklardaki çatlaklar özel cihazlarla tedavi edilmektedir. Ayrıca el ve ayak tırnaklarındaki şekil bozuklukları, tırnaklardaki mantarlarda medikal tedaviye destek verilşmektedir. Tırnak batmasında tel tedavisi yapılmaktadır. Medikal el ve ayak manikür ve pedikürü yapılmaktadır.

Ameliyatsız Yüz Germe (SATEN YÜZ) :Saten gibi sıkı ve parlak bir cilt için tüm yüzümüzde alın, göz çevresi, yanaklar, dudak etrafı ve boyunda kollejenin tazelenmesini sağlayan bir uygulamadır. Kullandığımız sistem 2013-2014 ve 2015’te Amerika ve Avrupa’da  en iyi aging sistem ödülü aldı.