Ekiplerimiz

* BEBEK SAĞLIĞI VE DOSTU EKİBİ 

Bebek Dostu Hastanesi olarak Bebek Sağlığı  ve Dostu Ekibi’mizle ‘’Mucizevi Anne Sütü’’ hakkında annelerimizi ve anne adaylarımızı bilinçlendirerek sağlıklı nesillere ulaşmak amacımızdır.

ANNE SÜTÜNÜN BEBEKLER AÇISINDAN ÖNEMİ :

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal bir öneme sahiptir. Ayrıca anneyle bebek arasında sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirmedir. Anne sütü  bebeğinizin daha zeki olmasına katkı sağlar.

MUCİZEVİ  BESİN ‘’ANNE SÜTÜ’’

Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır.

Tamamen doğal olan anne sütünde bebeğin büyümesi için gerekli olan maddeler inek sütünden daha fazladır. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye ve ayrıca ilk altı ayda meyve suyuna gerek yoktur. Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.

Anne Sütü Hastalıklara Karşı Koruyucudur :

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olur ve kanser oranının daha düşük olduğu söylenebilir. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

Emzirme ve Anne Sağlığı :

Emzirme bebekle anne arasında mucizevi bir şekilde güçlü bir bağ oluşmasını sağlar.Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını azaltır.Kadın Doğum Uzmanları ve Çocuk Hastalıkları Uzmanlarının ortak görüşü, bebeğin annesini emmesinin, anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, meme ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı yönündedir. Emzirme anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.

BEBEK SAĞLIĞI VE DOSTU EKİBİ FAALİYETLERİ :

-Hastanemiz bünyesinde Başhekimimiz ve Kalite Yönetim Direktörümüz  önderliğinde Başhemşiremizin çalışmaları sonucunda Bebek Dostu Hastane olarak sosyal sorumluluğumuzun bilincinde Bebek Sağlığı Ve Dostu Ekibi kurulmuştur.

- Hastane içi eğitim panolarında konunun önemine istinaden hazırlanan  dokümanlar ve afişler hasta ve hasta yakınlarımızı, anne ve anne adaylarımızı bilgilendirmek amaçlı asılmıştır.

Ayrıca konu ile ilgili sorumlular ve hekimlerimiz  tarafından poliklinik / ünite / kliniklerimizde anne ve anne adaylarımızla uygun ortamlarda söyleşi tarzında bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Hastanemiz bünyesinde kullanılan hasta yatış dosyalarında konuya ilişkin eğitimler hazırlanmış ve anne adayı klinik / üniteye girdiği andan itibaren bilgilendirme başlamaktadır.

- Bu eğitimler doğum sonrasında ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde ve kliniklerde ilgili sorumlularca devam etmektedir.

Belirli periyodlarla TV, sosyal medya ( face-twitter-instigram),sağlıcakla dergimizde de anne sütünün önemi hususunda toplumumuzu bilinçlendirmek amacımızdır.

 ANNE SÜTÜ HAKKINDA EĞİTİM

-Anne sütü bebeğiniz için en iyi, en doğal ve en taze besindir.

-Her zaman, temiz ve mikropsuzdur.

-Daima hazır ve bedavadır.

-Kolaylıkla sindirilir.

-Bebeğinizin İshal, karın ağrısı ve kabızlık sorununu en aza indirir..

-Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeğinizi enfeksiyonlardan korur.

-Bebeğinizin daha zeki olmasını sağlar.

-Bebeğinizin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur.

-Doğumdan sonra gelen ağız sütü, bebeğinizi hastalıklardan korur.

-Anne sütü bebeğinizle aranızda özel sevgi bir bağı kurulmasını sağlar.

-Emzirme, sizi de korur, meme ve rahim kanseri olma riskinizi azaltır.

 •  
  • NORMAL DOĞUMUN BEBEĞE FAYDALARI
  •  
  • -Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerdeki amnione suyunun atılmasıdır.
  • -Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir.
 • -Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anneyle bağlantı kurmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endokrin hormonu (mutluluk hormonu) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir.
 • - Bu hormonlar  bebeği dış ortama hazırlar.
  • - Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlenmiştir.
  • - Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir.
  • - Normal dokumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ve doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. ( Genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanabilir.
 •  
  • NORMAL DOGUMUN ANNEYE FAYDALARI
  • -Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır.
  • -Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler.
  • -Hem sağlık açısından hem parasal açıdan anneye fayda sağlar.
  • -Normal doğum yapan bir anne büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder.
  • -Normal doğumda sezaryene göre ‘’doğum sırasında anne ölüm oranı’’ daha azdır.
  • -Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdır.
  • -Normal vajinal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikâyeti sezaryene göre çok azdır.
 • SEZARYENİN RİSKLERİ

  -Sezaryen olan annelerin karınlarında ameliyata bağlı oluşabilecek yapışıklıklar nedeni ile ileride infertilite (kısırlık) problemi yasama riskleri daha yüksektir.

  -Sezaryen ile dogan bebeklerde meme emme başarısı daha düşüktür.

  -Genel anesteziye veya spinal, epidural anesteziye bağlı komplikasyonlar oluşabilir.

  -Sezaryen sonrasında bebekte solunum sıkıntısı olma riski daha fazladır. Normal Doğum da bebek doğum kanalından geçerken uğradığı basınç sayesinde akciğerlerindeki su dışarı atılır ancak sezaryen ile bu gerçekleşmediği için solunum sıkıntısı meydana gelebilir.

  -Elektif sezaryende bebekte yenidogan geçici takipinesi ( ttn ) ve ( rds ) gelişme riski yedi kat fazla bulunmuştur.

  -Sezaryen ameliyatı geçiren anne sonraki bebeklerini normal doğum ile doğurma sansını büyük oranda kaybeder.

  -Sezaryen ameliyatı geçiren annenin sonraki doğumlarında plasentanın (bebeğin esinin) rahim ağzına yerleşmesi veya rahim duvarına yapışması gibi komplikasyonlar daha sık görülür.

  -Sezaryen sonrası ağrı normal doğuma göre çok daha fazla olur.

  -Sezaryen doğumlarında annenin anestezi almasından oluşan komplikasyonlardan dolayı anne-bebek yakınlaşması geciktirmekte buda bebeği etkilemektedir.

  -Sezaryen sonrası anne normal doğuma göre çok daha geç iyileşir. Hastaneden daha geç taburcu olur. Günlük hayatına ve isine dönmesi daha uzun süre alır.

  -Sezaryen ameliyatlarında görülen komplikasyonlardan biride enfeksiyon, kanama riskidir. Bu tür vakaların %1-2’ sinde aşırı kanama nedeniyle kan transfüsyon gerekebilir. Çok nadiren aşırı kanama nedeniyle rahmin ameliyatla alınması bile gerekebilir. Nadiren de olsa hasta kaybedilebilir.